Wenezuela wystąpiła o uchylenie orzeczenia arbitrażowego ICSID dotyczącego odszkodowania za nacjonalizację praw majątkowych w projektach prowadzonych przez EXXON MOBIL w przemyśle wydobywczym ropy naftowej i złota za rządów Hugo Chaveza. W arbitrażu inwestycyjnym w 2014 r. ICSID przyznało EXXON MOBIL z tego tytułu 1,6 miliarda dolarów.
Wenezuela zaskarżyła orzeczenie twierdząc, że sąd orzekający przekroczył swoje umocowanie, odstąpił od sporządzenia właściwego uzasadnienia oraz naruszył podstawowe reguły procedury. W takim wypadku, o kwestii uchylenia orzeczenia orzeka komitet powoływany ad hoc. Z dotychczasowego orzecznictwa komitetów w tego typu postępowaniach wynika, że podstawy do domagania się uchylenia orzeczenia stosowane są przy wykorzystaniu interpretacji zawężającej. Krok Wenezueli jest najprawdopodobniej grą na czas nastawioną na opóźnienie wykonania orzeczenia ICSID. Michał Hubicki Wenezuela wystąpiła o uchylenie orzeczenia arbitrażowego ICSID dotyczącego odszkodowania za nacjonalizację praw majątkowych w projektach prowadzonych przez EXXON MOBIL w przemyśle wydobywczym ropy naftowej i złota za rządów Hugo Chaveza. W arbitrażu inwestycyjnym w 2014 r. ICSID przyznało EXXON MOBIL z tego tytułu 1,6 miliarda dolarów.
Wenezuela zaskarżyła orzeczenie twierdząc, że sąd orzekający przekroczył swoje umocowanie, bezpodstawnie odstąpił od sporządzenia należytego uzasadnienia oraz naruszył podstawowe reguły procedowania w postępowania. W takim wypadku o kwestii uchylenia orzeczenia orzeka komitet powoływany ad hoc. Z dotychczasowego orzecznictwa komitetów w tego typu postępowaniach przed ICSID wynika, że możliwość dochodzenia uchylenia orzeczenia jest interpretowana zawężająco. Krok Wenezueli jest najprawdopodobniej grą na czas nastawioną na opóźnienie wykonania orzeczenia ICSID. Michał Hubicki Tullow Oil Plc. w oświadczeniu prasowym z dnia 02 marca 2015 r. poinformowało, że Rząd Wybrzeża Kości Słoniowej wystąpił z wnioskiem do Międzynarodowego Trybunału Praw Morza (International Tribunal for the Law of The Sea) w Hamburgu o zabezpieczenie praw do wód, na których spółka prowadzi eksploatację złóż ropy naftowej.
Zabezpieczenie ma polegać, między innymi, na nakazaniu zaprzestania działalności polegającej na wydobyciu i eksploracji złóż w spornym regionie. W opublikowanym oświadczeniu Tullow Oil wskazało spodziewa się orzeczenia trybunału arbitrażowego do końca kwietnia 2015 r. Michał Hubicki |
Michał Hubicki
Archiwum
June 2017
|